hickirik.gen.tr https://www.hickirik.gen.tr Hıçkırık, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, hickirik.gen.tr Wed, 15 Jun 2016 00:00:00 +0000 Mon, 09 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Hıçkırık İlacı https://www.hickirik.gen.tr/hickirik-ilaci.html Wed, 28 Nov 2018 22:31:32 +0000 Hıçkırık ilacı olarak yetişkinlerde en sık nefes tutmak, baş aşağı durmak, parmağı kulağa bastırarak su içmek, dizleri göğüse doğru çekip ellerimizle sarıp uzanmak, buzlu su ile gargara yapmak,
Hıçkırık ilacı olarak yetişkinlerde en sık nefes tutmak, baş aşağı durmak, parmağı kulağa bastırarak su içmek, dizleri göğüse doğru çekip ellerimizle sarıp uzanmak, buzlu su ile gargara yapmak, ağza bir kaç damla almak, yavaşça diyaframa baskı uygulamak, bir dilim limonu dil altında emmek, üç kere yutkunmak, bir tatlı kaşığı toz şekerin yutulması, bir kahve kaşığı tuz yemek, yer fıstığı yağı yutmak, bardağın karşı kenarından su içmek, dili dışarı doğru çekmek, göz hücrelerinin üstüne nazikçe basılması, buruna bir tutam enfiye yada karabiber çekilerek oluşacak hapşırık, karanfil çiğnemek, kese kağıdına üflemek tercih edilir. Hıçkırık geçmesi için en çok tercih edilen yöntem kese kağıdına üfleme yöntemidir. Fakat kese kağıdı beyinde karbondioksit yoğunluğu oluşturduğundan sinir sistemini etkileyebileceğinden tehlikelidir. Hıçkırığı önlemek için lokmaları çok çiğnemek, gazlı içeceklerden, alkolden kaçınılmalı ve ani sıcaklık değişimlerinden kaçınılmalıdır.

Hıçkırık İlacıBebeklerde hıçkırık ilacı ise; 

Anne bebeğini emzirirken veya annenin yediği besinler bile hıçkırığı tetikleyebilir. Hıçkırık başladığı zaman bebeği dik tutmak lazımdır ve yer değiştirilmesi hıçkırığın geçmesine faydası olur. Hıçkırıkların 1 dakika ile 1 saat arasında olması bebekler için gayet normaldir ve endişe edilmemelidir. Soğuk ortamların hıçkırığı tetiklediğinden dolayı soğuk yerlerde durulmaması gerekir.Hıçkırık bunlara rağmen geçmiyorsa bebeğe bir kaç çay kaşığı su ve limon damlası içirilebilir. Bunlara rağmen bebeğin hıçkırığı geçmiyor ve emzirilmesine mani oluyorsa doktoruna danışılması gerekir.

Fiziksel hareketlerde çoğu insanda hıçkırık bir kaç dakika içinde geçmektedir. Geçmiyorsa bu tür hıçkırığa inatçı hıçkırık denir. Bu durum beslenme zorluklarına ve halsizliğe sebep olur. Yetişkinlerde tıbbi olarak hıçkırıklar için sakinleştiriciler ve kas gevşeticiler kullanılır. Bunlar;Klorpromazin, başlangıç dozu günde 3 kez 25 gramdır. Bu doz gerekirse günde 4 kez 50 grama kadar çıkartılabilir. Baklofen yada 1/4Largactilde kullanılabilir. Doktor kontrolü atında boyun kısmından göğüse doğru giden kartois damarınada masaj yapılması hıçkırığın geçmesi için etkili olabilir. İnatçı hıçkırıklarda ilaç tedaviside başarılı olmaz ise; akapuntur, hipnoz, psikoterapi, anestezi yada cerrahi müdahale yapılmalıdır.
]]>
Anne Karnında Hıçkırık https://www.hickirik.gen.tr/anne-karninda-hickirik.html Thu, 29 Nov 2018 16:56:11 +0000 Anne karnında hıçkırık, bebeklerde bu durum oldukça doğaldır. Bebekler anne karnında ciğerleri gelişirken iç güdüsel olarak nefes alıp verme egzersizleri yapar. Bu egzersizler sırasında anne karnındaki amniyotik sıvıy Anne karnında hıçkırık, bebeklerde bu durum oldukça doğaldır. Bebekler anne karnında ciğerleri gelişirken iç güdüsel olarak nefes alıp verme egzersizleri yapar. Bu egzersizler sırasında anne karnındaki amniyotik sıvıyı yutarlar. Anne karnındaki amniyotik sıvıyı yuttuğu için diyaframın da kasılmalar oluyor. Bu kasılmalar hıçkırığa neden oluyor. Böylelikle anne karnında yuttuğu amniyo sıvısını hıçkırarak dışarı atar. Anne karnında hıçkırık özellikle obur bebeklerde görülür. Genel olarak anne karnını doyurduktan sonra oluşur. Anne bebeğini karın içinde zıplıyormuş gibi hisseder. Bu hareket bebeğin tekme atmasından farklı hissedilir. Bebeğin anne karnında hıçkırması, karın içinde aynı yerde hissedilir. 2-3 saniye aralıklarla kesik kesik hissedilir ve 2-3 dakika sürer. Anne karnında hıçkırık günde 3-4 kez tekrarlanabilir. 

Anne karnında hıçkırığın faydaları,

Bazı araştırmalarda bilim adamları hıçkırığın emme refleksine katkıda bulunduğunu, hatta bebek anne karnında ne kadar hıçkırır ise emme refleksinin de o kadar güçlü olabildiğini açıklamışlardır.  Hıçkırık aynı zaman da bebeğin diyaframını da geliştirir. Başka bir araştırmada da bebeğin amniyo sıvısını sürekli olarak yuttuğu ve devir daimi için bu yutulan sıvının kana oradan böbreklere geçtiği ve idrar olarak dışarı atıldığı açıklanmıştır. Bebek yutma işlemini yeni öğrendiği için bu sıvıyı çok yutması ile çok sık olarak hıçkırık nöbetleri geçirdiği vurgulanmıştır.   

Anne karnında hıçkırığın zararları,

Halk arasında anne karnında hıçkırığın bebeğin kordonu dolanması olarak adlandırılsa da bu söylenti hurafeden başka bir şey değildir. Yapılan araştırmalar bu söylentinin hurafe olduğunu açıklamaktadır. Bebekler de büyükler gibi hıçkırıktan rahatsızlık duyabilir. Hıçkırıktan rahatsız olan bebek hareketlenir. Bu aşırı hareketlilik anne adaylarını korkutabilir. Anne adayları bebeğin Anne Karnında Hıçkırıkanne karnında hıçkırık durumunda bebeğin solunumu mu sorunlu yoksa ciğerlerinde mi bir sorun var diye endişelenebilir. Her gün hıçkıran bebek anneleri endişelendirse de yukarıda saydığımız gibi bebekler için hıçkırığın bir çok faydası vardır.
Bebekler de bu durumdan büyükler gibi rahatsızlık duyabilirler. Hareketleri artabilir. Bu aşırı hareketlilik anne adaylarını korkutabiliyor.
Anne karnındaki bebeklerin hıçkırması konusunda uzun uzadıya bir açıklama yoktur. Genel olarak kısa açıklamalar yapan bilim adamları bu konuyu ayrıntılı araştırmaları gerektiğini de vurgulamaktadır. Ancak anne karnında hıçkırık bu kadar faydalı ve basit bir durumda olsa doktora danışmakta fayda vardır. Aksi takdirde bizim hıçkırık zannettiğimiz olay farklı bir sorun olabilir. Anne adayları düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeli ve doktorları ile olası bir durumda diyaloğa geçmelidirler.
]]>
Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer https://www.hickirik.gen.tr/bebeklerde-hickirik-nasil-gecer.html Fri, 30 Nov 2018 05:31:59 +0000 Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer, bebeklerde oluşan hıçkırık anne adaylarını endişe içinde bırakarak panik yaptırır. Anne adayları bebeğine bir şey olacak mı diye strese girerken aslında bebeklerin hıçkırması sağlık Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer, bebeklerde oluşan hıçkırık anne adaylarını endişe içinde bırakarak panik yaptırır. Anne adayları bebeğine bir şey olacak mı diye strese girerken aslında bebeklerin hıçkırması sağlık açısından zararsız olan bir durumdur. Ayrıca bebeğin hıçkırması iyiye giden sindirim sisteminin görevlerini yerine getirdiğinin belirtisidir. Bu durum karşısında boşa stres yapan anne bebeğin bir an önce hıçkırığının geçmesi için çaba sarf eder. Meme emen bir bebeği hıçkırığın tutması annenin onu hemen emzirerek hıçkırığın geçmesini sağlar. Uzun süren bebeğin hıçkırığı annesini emince geçmez ise bir çay kaşığı su vererek bebeğin rahatlamasını sağlayan anne  bebeğini bu durumdan kurtarmaya çalışır. Bebeklerin hıçkırması genelde karnı doymuş olduğu durum sonrası ortaya çıkar. Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer diye düşünen bir çok anne adayı vardır. Anneler için bebeklerini her anlamda sağlıklı olması oldukça önemlidir.

Bebeğin hıçkırığı fazla sürer ise bebekten çok anne tedirginliğini iyice arttırır. Bebeğe verilen 1 çay kaşık suyun, genelde hıçkıran bebekte işe yaradığı bilinir. Bebeğe verilen 1 çay kaşık su 5 dakika içerisinde, bebeğin hıçkırığının normalde geçmesini sağlar. Bu durum karşısında geçmeyen inatçı hıçkırık olursa bir süre bekleyerek takibe alınan bebeğe başka yöntemler uygulanarak hıçkırığın geçmesi için anne çabalar. Ayrıca bir çay kaşığına 1 damla limon suyu damlatarak bebeğe verilir. Aslında sağlık açısından bebeğe limon suyu verilmemelidir. Bu durum karşısında sabırsız olan anne çareyi her yolda aramaya başlar. Bebeğinize uyguladığınız her iki işlem karşısında şayet hıçkırığı geçmiyorsa bebeğinizi kucağınıza alarak onu gezdirip sakinleştirebilirsiniz. Bu durum bebeğinizin oldukça hoşuna gidebilir. Kucağa alınan bebek sakinleşerek hem verilen, su ile birde limon suyu muhakkak bebeğinizde oluşan hıçkırığın geçmesini sağlayacaktır.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl GeçerBebeklerde hıçkırık neden olur,

Genelde bebeğin karnı tok iken oluşan bu durum karşısında, anne sakin olarak bebeğine yardımcı olmalıdır. Yani panik yapılacak bir durum söz konusu değildir. Genel olarak bu durum bütün bebeklerde oluşan normal kabul edilen bir durumdur. Hıçkırığı geçiren anne tam bebeği sakin, iken daha sonrada tekrar hıçkırığa yakalanan bebek anneyi şaşırtabilir. Bebekte hıçkırmaya neden olan durum ise, fazla emen bebeğin karnı oldukça tok olduğu için hıçkırığa yakalanmış olmasıdır.

Sık beslenen bebeklerde bu durum mutlaka olur. Başka bir neden ise bebeğinizin midesinin büyüdüğünün belirtisi olarak görülür. Bu durum karşısında anne bebeğim büyüyor diyerek sevinebilir. Bebeğinizin hıçkırması midesinin büyüdüğünü bu şekilde göstererek bir refleks oluşturan bebek karnı tok olduğunu belirtir. Ayrıca hiç bir neden yok iken de bebeğinizi hıçkırık tutabilir. Sebep yok iken hıçkırık tutan bebeğinize yapacağınız ilk şeyin kucağınıza alarak dik tutup sırtını sıvazlamak bebeğinize yardımcı olduğunuzu gösterir. Ayrıca bu durum karşısında eğlenceli vakit geçiren bebeğiniz hem sevinir hemde hıçkırığının geçmesine yardımcı olmuş olursunuz. Bebeğinizin sürekli hıçkırması korkulması gereken bir durum değildir. Anne adayları bu durum karşısında daha sakin olmalıdır. Ayrıca böyle bir durum karşısında doktor müdahalesi gerektirmeyen bir durumdur.
]]>
Yeni Doğan Bebeklerde Hıçkırık https://www.hickirik.gen.tr/yeni-dogan-bebeklerde-hickirik.html Fri, 30 Nov 2018 14:16:11 +0000 Yeni Doğan Bebeklerde Hıçkırık, sık rastlanan ve çoğunlukla sıradan bir durumdur. Hıçkırık mide ile diyafram arasındaki basınç sebebi ile veya mideye hava kaçması durumlarında, mide içerisindeki havayı boşaltmak veya bas Yeni Doğan Bebeklerde Hıçkırık, sık rastlanan ve çoğunlukla sıradan bir durumdur. Hıçkırık mide ile diyafram arasındaki basınç sebebi ile veya mideye hava kaçması durumlarında, mide içerisindeki havayı boşaltmak veya basıncı azaltmak için bedenin verdiği normal bir tepkidir. Bebeklerin mide kapasitesi çok düşük olduğu için sıklıkla beslenme sonrası hıçkırığa tutulurlar.

Yeni Doğan Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur:

Yeni doğan bebeklerde hıçkırık, beslenme sırasında bebeğin hava yutması, mide kapasitesinin dolu olması gibi sebeplerle olabilir. Özellikle biberonla beslenen bebekler beslenme sırasında hava yutabilirler. Bu durumda hıçkırığa tutulabilirler. Beslenmenin yeterli olduğu bebeğin tok olduğu durumlarda da hıçkırık olabilir. Bebeğin hıçkırığa tutulmasının nedeni mide ve akciğer sisteminin geliştiğini ve genişlediğini gösterir.

Yeni Doğan Bebeklerde HıçkırıkYeni Doğan Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer:

Yeni doğan bebeklerde hıçkırık, beslendikten sonra sıkça görülür. Bebek emzirildikten ya da biberonla beslendikten sonra hıçkırığa yakalanmışsa, yan yatış pozisyonuna alınmalı ya da omuza yatırılıp gaz çıkarılır gibi bir kaç defa sırtına vurulmalıdır. Bu yöntemle hıçkırık geçer. Bazı durumlarda bir kaç dakikalık hıçkırıktan sonra kendiliğinden geçebilir veya hıçkırık ile bebek bir miktar kusabilir. Bu sıradan bir durumdur endişelenmemek gerekir. Bebek hıçkırırken su ya da benzeri bir şeyler vermek zararlıdır. Hıçkıran bebeğe yiyecek ya da içecek vermek, soluk borusuna kaçmasına sebep olabilir, eğer hıçkırık uzun sürdüyse bir miktar emzirmek hıçkırığın geçmesini sağlayabilir. 

Hızlı beslenen ya da çok beslenen bebeklerde de hıçkırık sıklıkla görülür. Hıçkırık bebeklerde ciddi bir sorun teşkil etmez genellikle kendiliğinden geçer.
]]>
Hıçkırık Nasıl Oluşur https://www.hickirik.gen.tr/hickirik-nasil-olusur.html Sat, 01 Dec 2018 13:03:32 +0000 Hıçkırık nasıl oluşur, göğüs boşluğuyla karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasının birden kasılması sonucunda ses telleri arasındaki açıklığın sistem dışı kapanması ile gerçekleşen ani soluk alımı ve b Hıçkırık nasıl oluşur, göğüs boşluğuyla karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasının birden kasılması sonucunda ses telleri arasındaki açıklığın sistem dışı kapanması ile gerçekleşen ani soluk alımı ve bu sırada bir sesin dışarı çıkmasıdır. Hıçkırık diyaframın istek dışı bir şekilde aniden kasılması, bu kasılma ile birlikte nefes borusunda kapanma yaşanması sonucunda meydana gelir. Bu durum her insanın başına gelebilecek bir olaydır. Hıçkırık erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür. Hıçkırık bir kaç dakika sürebildiği gibi bir kaç saat hatta nadiren de olsa aylar sürebilir. Bu tür uzun süren hıçkırığa inatçı hıçkırık denir. Bu inatçı hıçkırık uykusuzluk, yorgunluk, kilo kaybı olarak kendini gösterebilir.

Hıçkırık neden oluşur 

Bol miktarda hızlı yemek yemek, mide kısmında genişleme, hava yutulması gibi durumlar hıçkırık nedenini oluşturur. Bunun yanı sıra heyecan, korku, stres, alkol, gazlı içecekler, sıcak yada baharatlı yiyecekler, diyabet, mide şişmesi, mide fıtığı da hıçkırık nedeni olabilir. Uzun süren inatçı hıçkırıkların altında çok daha önemli bir sorun olabilir. Uzun süren inatçı hıçkırıklar ak ciğer iltihaplanması yada böbrek hastalığı gibi çok önemli sorunların belirtisi olabilir. Aynı zaman da diyafram kası ile ilgili sinirlerin hasar görmesi yada uyarılması nedeniyle uzun süreli hıçkırık görülebilir. Sinirlerde görülen bu tip problemlere bir tümör, kist, guatr, larenjit veya boğaz ağrısı yol açabilir. Hıçkırık oluşması durumunda asla heyecan yapılmamalı tedirgin olunmamalıdır. Acilen müdahale gerektiren bir durum değildir. Kısa bir süre sonra kendi kendine kaybolacaktır. Hıçkırıktan çok rahatsız olunduğu durumda biraz rahatlama, kısa bir süre uzanma, kese kağıdından nefes alıp verme, buzlu su içme, bir kaç kez üst üste derin nefes alıp nefesini 3-5 saniye tutup sonra bırakma sonucu hıçkırık geçecektir. Ancak hıçkırık bir iki dakika sürüp tekrar geçeceğinden bunlara hiç gerek yoktur. 
halk arasında hıçkırık geçirme yöntemi olarak bilinen kişiyi korkutma, ani şok etkisi yaratmakta ve hıçkırık sorunu kesin çözülmektedir. Ancak kişinin çok ani şok geçirmesi sağlığı açısından zararlı olabilir ve başka sorunlara yol açabilir. Bu nedenle korkutma yöntemi tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. 
Eğer sık sık hıçkırık nöbetleri yaşıyorsanız ve bu hıçkırık nöbetleri uzun sürüyorsa başka nedenlerden de olabileceği düşünülüp doktora baş vurmanız gerekmektedir.

Hıçkırık Nasıl OluşurHıçkırığın oluşmaması için yapılacaklar, 

Yemekleri yavaş yemek, yemek sırasında konuşmamak veya gülmemek, gazlı içecekler ve alkollü içeceklerden uzak durmak, aşırı acı yada yoğun baharatlı yiyeceklerden uzak durmak ve stresten uzak sakin bir hayat sürmeye çalışmak gerekmektedir. 
]]>
Hıçkırık https://www.hickirik.gen.tr/hickirik.html Sat, 01 Dec 2018 14:24:31 +0000 Hıçkırık, Beklenmeyen bir zaman aralığında oluşan hıçkırık rahatsızlığı aslında ciddi bir rahatsızlık türünün belirtisi olabilir. Uzman hekimlerin yapmış olduğu bilimsel çalışmalar ve araştırmalar neticesind Hıçkırık, Beklenmeyen bir zaman aralığında oluşan hıçkırık rahatsızlığı aslında ciddi bir rahatsızlık türünün belirtisi olabilir. Uzman hekimlerin yapmış olduğu bilimsel çalışmalar ve araştırmalar neticesinde hıçkırığın karın boşluğu ile göğüs boşluğunun bir birinden ayrıldığı diyafram kasının birden bire kasılması sonucunda oluştuğu bilinmektedir. Bu kasılma esnasında ses telleri arasındaki açıklığın ani bir şekilde bilinçsizce kapanması ile gerçekleşen ve ansızın gelişen soluk alımı neticesinde dışarıya çıkan bir ses olarak hıçkırığı nitelendirebilir. Bilimsel olarak frenik sinirlerin otonomlar yardımı ile uyarılması ile hıçkırık gerçekleşmektedir. Tıp literatüründe singultus olarak adlandırılan hıçkırık aslında solunum kasları üzerine uygulanan basınç neticesinde diyaframda gerçekleşen bir olaş türüdür Hıçkırık türleri kendi arasında üç grupta incelenmektedir. Bunların ilk ikisi ciddi anlamda kişiye rahatsızlık vermek ve kişinin sorun yaşamasına neden olmaz. Ancak bir kısım hıçkırık türleri ise kişinin olumsuz olarak etkilenmesine neden olabilir. 

Basit Hıçkırık; 

Her insanda belli aralıklar ile görülen basit hıçkırık yenilen yemek ve baharatların etkisi ile sinir veya sindirim bozukluğundan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Hakeza bazı karaciğer, kalp, bağırsak ve pankreas hastalıkları gibi rahatsızlıklar zatüreye neden olabilmektedir. Bu durumda kişi hıçkırmaktadır ancak bu durum tehlike arz edebilir. Çoğunlukla ilk yarım saat içerisinde bu hıçkırığın yok olduğu görülmüştür. Ancak bu hıçkırık 2 saatten önce geçmez ise konu uzman hekime bildirilir. 

Hıçkırık

İnatçı Hıçkırık; 

Bir kısım hastalar üzerinde yapılan hıçkırık tedavilerinde hastaların yaklaşık olarak 1 ay kadar belli aralıklar ile sürekli olarak hıçkırdığı görülmüştür. Böylesi durumda hıçkırık belli aralıklar ile dursa dahi istenmeyen bir dönem aralığında sürekli olarak saatlerce sürmektedir. Buna inatçı hıçkırık denilmektedir. Bu hıçkırığın oluşmasında tamamı ile psikolojik nedenler yer almaktadır. Kişi geçmişinde yaşamış olduğu bir olaydan kaynaklı olarak sıkıntıya düşmesinden dolayı ilerleyen yaşlarda bunun etkisini yaşayarak bilinçsizce istem dışı hıçkırdığı görülmüştür. Böyle bir durumla karşılaşan hasta konuyu uzman hekime bildirerek tedavi yollarını araştırmalıdır. 

Hıçkırığın İnsanlar Üzerindeki Görülme Oranları

Bilimsel ve istatistiksel araştırmalar sonucunda kadınlarda hıçkırığın yüzde 93'ü psikolojik nedenlerden kaynaklı olduğu ortaya çıkmış iken erkeklerde ise sadece bunun yüzde 7'si psikolojiktir. Özellikle hıçkırığın oluşmasındaki en önemli nedenler alkol kullanımı ve stresten kaynaklı psikolojik baskıdır. Ayrıca bir kısım yapılan araştırmalar neticesinde görülen hıçkırık rahatsızlığının temelinde enfeksiyon ve parazitlerden kaynaklı hastalıklar olabileceği çokça dile getirilmiştir. Ayrıca bir kimsede bitmek bilmeyen hıçkırıklar söz konusu ise kişinin ciddi bir rahatsızlık ile karşı karşıya kalması aşikardır. Böylesi hıçkırıkların kanser gibi ciddi rahatsızlıklara neden olduğu bilinmektedir. 

Hıçkırığın Sebepleri

Hıçkırığın oluşmasında bir çok psikolojik ve metabolik rahatsızlıktan kaynaklı oluştuğu bilinmektedir. Hıçkırığın bu sebepleri kendi içinde bir kısım alt dallarda incelenmektedir. Bu dalları şöyle sıralıya biliriz.

 • Psikoojik nedenler: Korku, heyecan ve stresin hıçkırığa neden olan psikolojik etmenler olduğu bilinmektedir. 
 • Metabolik ve toksit nedenler: İlaç kullanımı, Alkol almak, diyabet rahatsızlığı ve üremi yaşanmasıdır.
 • Ameliyat sonrası meydana gelen sebepler: genel anestezi sonucu santral sinir sisteminde bağlı olarak meydana gelen travmalar, menenjit, tümörüler ve damarlar sebepler bulunmaktadır.
 • diyafram kasının uyarılması: mide fıtığı, midede yaşanan şişmeler (distansiyon olayı), karaciğerde görülen büyümeler ve]]> Hıçkırık Kalp Krizi https://www.hickirik.gen.tr/hickirik-kalp-krizi.html Sun, 02 Dec 2018 11:19:24 +0000 Hıçkırık Ve Kalp Krizi, özellikle pek çok kişi hıçkırık tuttuğu zaman bu durumu önemsemez ve su içerek veya nefesi tutarak bu hıçkırıktan kurtulmaya çalışılır. Ancak hiç beklenmedik anda başlayan ve uzun süreli ol Hıçkırık Ve Kalp Krizi, özellikle pek çok kişi hıçkırık tuttuğu zaman bu durumu önemsemez ve su içerek veya nefesi tutarak bu hıçkırıktan kurtulmaya çalışılır. Ancak hiç beklenmedik anda başlayan ve uzun süreli olarak devam eden hıçkırık hm beyin hemde kalp gibi önemli olan organları da meydana gelebilecek hastalıkların habercisi olabilir. Kişinin aşırı hızlı yemek yemesi, uzun süreli ve aşırı alkol alımı ve sigara kullanımı hıçkırığa sebep olabilmektedir. Hıçkırık çoğunlukla göğüs boşluğu ve karın boşluğunun birbirinden ayrılmasına sağlayan diyafram ismi verilen kasın herhangi bir tetikleme olmadan istem dışı olarak kasılması ve durumu takip eden ses tellerinin mevcut olduğu gırtlak bölgesinde istemsiz olarak meydana gelerek oluşur ve "hık" sesi olarak duyulmaktadır.

  Hıçkırık Ve Kalp Krizi Riski, 

  Hıçkırık birden fazla sebepten dolayı meydana gelebilmektedir. Çoğunlukla iki ciğer arasındaki arada kalan özellikle kalbinde içerisinde bulunduğu "meditasyen" adı verilen bölgede mevcut olan hastalıklardan kaynaklı olarak da hıçkırık durumu kolaylıkla gelişebilmektedir. Ani gelişen hıçkırık durumları özellikle kalp krizi riskini artırmaktadır. Kişide başlayan hıçkırık özellikle 48 saatten fazla sürüyor ve sürekli olarak bir aydan fazla bir süre inatçı bir hıçkırık şeklinde kendini gösterebilmektedir. Hatta başlayan hıçkırık atakları özellikle kalp krizi durumunun ilk belirtisi olabilmektedir. Hıçkırık genellikle kısa süren olan bir durumdur ve herhangi bir hastalığı işaret etmemektedir. Fakat uzun süreli olarak devam eden hıçkırık en başta kalp krizi riskini tetiklerken diğer önemi olan hastalıkları da ortaya çıkarabilmektedir. Ayrıca daha önceden kalp krizi geçirmiş olan kişilerde hıçkırık durumu ortaya çıkabilmektedir. 

  Hıçkırık Kalp Krizi

  Uzun Süreli Hıçkırık Kalp Krizini Tetikleyebilir, 

  Kişinin alkol ve sigara kullanması çoğunlukla hıçkırığı tetiklemektedir. Ancak bu hıçkırık çoğu zaman kendiliğinden kolaylıkla geçmektedir. Fakat başlayan hıçkırık eğer bir haftadan fazla sürüyor ise, mutlaka zaman kaybedilmeden uzmana danışılmalıdır. Çünkü hıçkırık kalp hastalıkları ve kalp krizinin habercisi olabilmektedir. Bununla beraber böbrek rahatsızlıkları, kalp yetmezliği ve diyabet şeklinde eşlik etmektedir. Bir haftadan fazla uzun süreli olan inatçı hıçkırık hem beyin tümörü ve menenjit hastalığına hem de santral sinir sisteminde problemlere neden olabilmektedir. Özellikle hıçkırık konusunda oldukça dikkatli olunmalı ve mutlaka uzman bir kişiye danışılması gerekmektedir. 

  ]]>
  Çocuklarda Hıçkırık https://www.hickirik.gen.tr/cocuklarda-hickirik.html Mon, 03 Dec 2018 10:24:37 +0000 Çocuklarda Hıçkırık, genellikle kendiliğinden geçen diyaframın istem dışı uyarılması olayıdır. Karın bölgesinde bulunan diyafram veya diyaframa yakın kasların istem dışı uyarılması ile gırtlak bölgesinin aniden kapanm Çocuklarda Hıçkırık, genellikle kendiliğinden geçen diyaframın istem dışı uyarılması olayıdır. Karın bölgesinde bulunan diyafram veya diyaframa yakın kasların istem dışı uyarılması ile gırtlak bölgesinin aniden kapanması ile bir ses duyulur ve buna hıçkırık denir. Hıçkırık 2-6 saniyede bir tekrarlayabilir ve genellikle kendiliğinden bir kaç dakika içinde geçer. Kısa süreli hıçkırıklar bir hastalığa işaret etmez. Uzun süren kendiliğinden geçmeyen ve kişinin nefes almasını engelleyen hıçkırıklar bazı hastalıkların belirtisi olabilir.

  Çocuklarda Hıçkırık Neden olur:

  Çocuklarda hıçkırık, çoğu zaman geçici bir durumdur. Çocukların özellikle bebeklerin mide kapasitesi dardır. Mide kapasitesinin üzerinde yemek yemek ya da yemek yerken hava yutmak çocuklarda hıçkırığa sebep olabilir. Sakız çiğnemek veya oyun esnasında ani refleksler yapmak da çocuklarda hıçkırık yapabilir. Genellikle bu gibi hıçkırıklar 2-6 saniyede bir tekrarlar ve bir kaç dakika içinde geçer. Bazen hıçkırığın geçmesi için hıçkırık tutan kişinin dikkatinin başka yöne kayması gerekebilir, hıçkırık geçsin diye çabalamak da endişeye ve daha uzun süre hıçkırmaya sebep olabilir.  
  Çocuklarda uzun süren hıçkırıklar, reflü, böbrek yetmezliği, tüberkiloz, zatürre, kalp büyümesi, frenk sinir travması, yemek borusu travması, mide kanseri gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Ayrıca kortizon içeren ilaçlar kullanan çocuklarda veya kanser tedavisi gören çocuklarda da uzun süren hıçkırıklar görülebilir. Diyafram kası fıtığı, akciğer embolisi gibi hastalıklarda da kronik hıçkırık sıkça rastlanan bir durumdur. 

  Çocuklarda Hıçkırık Nasıl Geçer:

  Çocuklarda hıçkırık genellikle kendiliğinden geçer fakat uzun süreli, şiddetli ve çocuğu rahatsız edecek hıçkırıklar için yapılacak bazı yöntemler vardır. 

  Çocuklarda Hıçkırık Geçirme Yöntemleri:

  Çeşitli Manevralar; Nefes tutmak bilinen en etkili yöntemlerden biridir ve çoğunlukla işe yarar. Bir süre karbondioksit salınımının engellenmesi kasılan diyafram kasını rahatlatacak ve hıçkırığı geçirecektir. Panik ile gelişen hıçkırıklar için, bir kese kağıdı içine nefes alıp vermek de işe yarayacaktır.

  Çocuklarda Hıçkırıkİçecekler; Buzlu su, limonlu su veya bir kaç damla sirke de hıçkırığın geçmesine yardımcı olabilir.

  İlaç Yardımı; Bir kaç gün devam eden ve kendiliğinden hiç bir doğal yöntem ile geçmeyen hıçkırıklar için kas gevşeticiler veya sakinleştiriciler kullanılabilir.

  Hekim Müdahalesi; Hiç bir şekilde geçmeyen hıçkırıklarda, hekim tarafından boyundaki karotis artere masaj yapılarak genişletilebilir ve hıçkırığın geçmesi sağlanır.

  Çocuklarda Hıçkırığın Psikolojik Nedenleri:

  Gelişim çağındaki çocuklarda görülen hıçkırıklar bazen psikolojik olabilir. Özellikle okula ya da anaokuluna başlanan ilk günler, yeni bir eve taşınma, anne baba ayrılıkları, korkutulma, herhangi bir kaza geçirme sonrası gibi durumlarda yaşanan panik ve korku duygusu ile hıçkırık atakları görülebilir. Böyle durumlarda çocuğu rahatlatmak, mutlaka su içirmek ve sakinleşmesini sağlamak hıçkırığı geçirecektir.
  ]]>
  Hıçkırık Duası https://www.hickirik.gen.tr/hickirik-duasi.html Mon, 03 Dec 2018 19:22:30 +0000 Hıçkırık Duası, Hıçkırığı durdurmak için dua ile açılamayacak hiç bir kapı yoktur. Allah'ın izni ile dua her kapıyı açar. Her insanın genel hayatında birçok kere başına gelen bir durumdur. Hıçkırık dua Hıçkırık Duası, Hıçkırığı durdurmak için dua ile açılamayacak hiç bir kapı yoktur. Allah'ın izni ile dua her kapıyı açar. Her insanın genel hayatında birçok kere başına gelen bir durumdur. Hıçkırık duası, gönülden ve isteyerek edilen her dua kabul olur. Hadisi şerif üzerine hıçkırık tuttuğu zaman şöyle denir; "Peygamber efendimizi hiç hıçkırık tutmazdı." Bu şekilde söylenirse hıçkırık anında kesilir. Ayrıca üç kere; "Ya şifae'l kulub" diye okunursa Allah'ın izniyle hıçkırık sıhhate dönüşür ve "Ya selam" ismini üç defa okursa anında geçer. Her insanda akciğerlerin kaburgalar içerisinde birer torba gibi dururlar. Her nefes alındığı zaman bu torbalar içerisine hava alırlar ve şişerler. Bu amaçla göğüs kafesini karın kısmında ayıran ve akciğerlere birleşik bir kas olan diyafram, büzüşür ve ciğerleri genişletir. Böylece nefes almaya yardımcı olur. Özellikle hızlı bir şekilde yemek yenildiği zaman yutkunma sonucunda yemek ile beraber havaya maruz kalır. Hıçkırık da yemeklerin yüzeyine yapışarak sindirim sistemine giren bu havayı atmak için sistemin gösterdiği bir reaksiyondur. Boğazın üst kısmında, ses tellerinin bulunduğu ortamda bir kapanma olur ve buradan geçen hava bir anda bloke edilir. Bunun sonucunda da hıçkırık meydana gelir. Bu hıçkırığa Allah rahmetinden ve şifasından bir şifa versin ve iyileştirsin.

  Hıçkırık DuasıHıçkırık Duası;

  Her sabah namaza kalkıp kılındıktan bir süre sonra,
  Dua ederken hıçkırık tutar ve hayırlara müjdedir.
  Hıçkırıkla karışık ağlama duygusu ile Allah'ın yad etmesi demektir. 
  Hıçkırık kesilir ve huzur içerisinde Allah'a yakınlık hissedilir.
  Şöyle denilir; Allah'ın ismi anıldığı vakit hıçkırık durur.
  Hıçkırık kesilir, anında huzur ve mutluluk verilir.
  Allah ile kurulan muhabbetin en güzel duasıdır.
  Hıçkırık tuttuğu zaman Allah'ın ve Rasulullah'ın anmasıdır.]]>
  Sürekli Hıçkırık https://www.hickirik.gen.tr/surekli-hickirik.html Tue, 04 Dec 2018 14:20:48 +0000 Sürekli hıçkırık, hıçkırık, nefes alış verişinde önemli rol oynayan diyafram kasının, kontrolsüz bir şekilde aniden kasılması olarak tanımlanır. Hıçkırık başladığında diyafram kası de Sürekli hıçkırık, hıçkırık, nefes alış verişinde önemli rol oynayan diyafram kasının, kontrolsüz bir şekilde aniden kasılması olarak tanımlanır. Hıçkırık başladığında diyafram kası devamlı kasılır ve hızlı bir şekilde içeri hava çekilmesini sağlar. İçeri çekilen havayla birlikte ses telleri hızla kapanır ve beraberinde hıçkırık başlar. Hıçkırık fazla yemek yemek, alkol tüketimi gibi nedenlerden dolayı da oluşum gösterebilir. Bu sebeplerden dolayı oluşan hıçkırık çabuk geçer ve önemsizdir.

  Sürekli hıçkırık için alta yatan bazı önemli nedenler olabilir. Böbrek hastalıkları ya da akciğer iltihabı gibi önemli sağlık sorunları sürekli hıçkırığa yol açabilir. Bu gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan hıçkırık saatler, bazen haftalar ve hatta aylar boyunca devam edebilir. Sürekli hıçkırık yaşanıyorsa mutlaka dikkate alınarak bir doktora başvurulmalıdır.

  Sürekli hıçkırık nedenleri nelerdir

  2 günü aşkın süredir devam eden hıçkırık inatçı yani sürekli hıçkırık olarak tanımlanır. Çok nadir olsa da bir aydan daha fazla devam eden hıçkırık türleri de vardır. Sürekli hıçkırık kişide yorgunluk, uykusuzluk ve kilo kaybına yol açabilir. Sürekli hıçkırıklar mutlaka ciddiye alınmalıdır. Çünkü önemli bir sağlık sorununun habercisi olabilir.

  Sinir hastalıkları: Diyafram kası ile alakalı sinirlerin hasarlanması veya uyarılması sebebiyle sürekli hıçkırıklar yaşanabilir. Sinirlerde hasara yol açabilecek sorunlar guatr, larenjit, kist, tümör ya da boğaz ağrısı sebep olabilir.

  Merkezi sinir sistemi hastalıkları: Merkezi sinir sistemiyle alakalı olarak gelişen enfeksiyon, tümör veya farklı hastalıklar vücutta sürekli hıçkırığa yol açabilir. Beyin travması, MS, felç bu tip hastalıklara verilebilecek örnekler arasında sayılabilir.

  Sürekli HıçkırıkMetabolik hastalıklar ve kullanılan ilaçlar: Anestezi, alkolizm, yatıştırıcı özellikte ilaçlar, böbrek yetmezliği gibi bazı etkenler sürekli ve kişiyi oldukça rahatsız eden hıçkırığa yol açabilir. Bu tip rahatsızlıklar için hıçkırık haricinde daha başka belirtiler de yaşanır. Sürekli hıçkırık varsa ve bu tip hastalıklardan kaynaklanıyorsa erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Mesela, bazı reflü hastalarında tek belirti bazen sürekli hıçkırık olabilir.

  Sürekli hıçkırık hangi hastalıkların belirtisi olabilir

  • Menenjit, MS ve reflü
  • Karaciğer tümörü,
  • Bağırsak tıkanıklığı, Zatürre
  • Kalp büyümesi ve mide kanseri
  • Boyun, baş ve göğüs sinirlerinde hasar
  • Anestezi ve ameliyat
  • Böbrek fonksiyonlarında azalma
  • Anormal şekilde hızlı ya da derin nefes alıp verme
  • Enfeksiyon hastalıkları
  • Yaralanma ya da felç sonucu oluşan sinir sistemi sorunları
  • Kanser olarak sıralanabilir.
  ]]>
  Sürekli Hıçkırık Neden Olur https://www.hickirik.gen.tr/surekli-hickirik-neden-olur.html Wed, 05 Dec 2018 11:02:58 +0000 Sürekli hıçkırık neden olur, hıçkırık, diyafram dediğimiz kasın istem dışı kasılması ile ses tellerinin yer aldığı gırtlak bölgesinin ani olarak kapanması ile oluşan bir durumdur. Bu kasılmalar bazen diyafram harici far Sürekli hıçkırık neden olur, hıçkırık, diyafram dediğimiz kasın istem dışı kasılması ile ses tellerinin yer aldığı gırtlak bölgesinin ani olarak kapanması ile oluşan bir durumdur. Bu kasılmalar bazen diyafram harici farklı kaburgalar arasındaki kaslarda da görülebilir. 3 ile 6 saniyede bir tekrar eden ve 'hık' diye ses çıkarmamıza neden olan hıçkırık, diafragmayı etkileyen sinirin uyarılması sonucu ortaya çıkar ve her yaşta görülebilen doğal bir durumdur. Genellikle kendi kendine geçen hıçkırık için halk arasında mutlak bir çözüm yolu işitmişsinizdir. Mesela; nefesi tutmak, korkutmak, su içmek vb. Hıçkırığa sebep olan durumlar çoğunlukla zararsızdır. Örneğin; asitli içecekler, aşırı alkol kullanımı, hızlı ve büyük lokmalarla yemek yemek ve gülmek gibi. Fakat uzun süren sürekli olan inatçı hıçkırıklar tehlike arz edebilir.

  Gelip geçici olan kısa süreli hıçkırıklar, daha çok sindirim rahatsızlıklarına bağlıdır. Ancak sürekli olan hıçkırıklar endişe vericidir ve sıkıntı meydana getirebilir. 3 haftayı aşkın sürekli hıçkırık, tıpta kronikleşmiş hıçkırık olarak adlandırılır ve genellikle erkeklerde görülür. Çünkü, diyafram kasları erkeklerde daha kalındır.

  Zararsız ve gayet masum sandığımız hıçkırıkların, bazen ardında ciddi hastalıklar yatabilir. Özellikle; safra taşları, pankreas iltihapları ve kalp krizi gibi hastalıkların belirtisi olabilecek sürekli olan inatçı hıçkırıkları ciddiye almak gerekir. Diyabet hastalarında ve kronik böbrek yetmezliği olan kişilerde hıçkırık sık görülen bir durumdur. Anesteziden ötürü ameliyat sonrası hıçkırık olabilir ve normal bir durumdur. Kortizon ve romatizma ilaçları da hıçkırığı tetikleyen etkenler arasındadır. Reflü, mide ve yemek borusu kanserleri yine sürekli olan hıçkırığa neden olan hastalıkların içinde yer almaktadır. Ayrıca stres ve duygu değişimi gibi psikolojik nedenlerle de hıçkırık ortaya çıkabilir.

  Sürekli Hıçkırık Neden OlurSürekli Hıçkırık İçin Ne yapılabilir

  Sürekli olan hıçkırığı durdurmak için uygulanan yollar, genellikle nefes alımını kontrol etmek ve sinirlerle alakalıdır. Nefesi tutup su içmek ve sinirleri direk olarak etkileyen korkutma yöntemleri en etkili çözüm yollarındandır. Fakat vücutta bitkinliğe ve yetersiz beslenmeye neden olan sürekli hıçkırık, ilaçlarla tedavi edilemediği durumlarda tıbbi müdahaleyi zorunlu hale getirebilir. Bu da son çare olarak sinirlerin üzerine yapılacak ameliyat yöntemidir.
  ]]>
  Yeni Doğan Bebeği Neden Hıçkırık Tutar https://www.hickirik.gen.tr/yeni-dogan-bebegi-neden-hickirik-tutar.html Wed, 05 Dec 2018 20:59:10 +0000 Yeni doğan bebeği neden hıçkırık tutar, yeni doğan bebeklerdeki hıçkırık sıkça görülen bir tepkidir. Hıçkırık katın boşluğuyla göğüs boşluğunun ayrıldığı diyafram kasındaki kasılmayla meydana gelir. Kasılmanı Yeni doğan bebeği neden hıçkırık tutar, yeni doğan bebeklerdeki hıçkırık sıkça görülen bir tepkidir. Hıçkırık katın boşluğuyla göğüs boşluğunun ayrıldığı diyafram kasındaki kasılmayla meydana gelir. Kasılmanın etkisiyle ses telleri yakınlaştığından, hıçkırık dediğimiz ses ortaya çıkar. Yeni doğan bebeklerde yaygın şekilde görülen hıçkırık ailelerin paniklemesine neden olsa da, normalde sağlıklı bir tepkidir. Bebeğinizin normal bir refleksidir. Onun sindirim sisteminin düzenli çalıştığının, midesinin durumunun iyi olduğunu gösterir. Yeni doğan bebeklerde hıçkırık daha çok midesi dolu olduğunda, gazı çıkarılmadığı zaman, hava yutarsa, sıcaklığın aniden değiştiği ortamlarda, heyecan yaptığında daha fazla oluşur. 

  Halk arasında bebekler hıçkırdığında, ilk söylenen içi genişliyor lafı aslında doğrudur. Bebeklerde hıçkırık ilk kez anne karnında 4. ayda başlar. Bu bebeğinizin yaptığı ilk solunum hareketi olarak kabul edilir. Doğduktan sonra yeni doğan döneminde bebeğinizi hıçkırık tutması kalp ve akciğerlerinin gelişmesinde önemli bir yardımcıdır. Aslında bebekler hıçkırıktan rahatsız olmaz. Ancak aileler hemen panik yapabilir. Ancak bu bebeğinizin midesi dolduğunda diyaframdaki sinirlerin uyarılması sonucunda ortaya çıkan doğal bir reflekstir.

  Yeni doğan bebeği neden hıçkırık tutar

  Bebeğinizi beslenmeden sonra hıçkırık tutuyorsa, bu bebeğinizin tam olarak doyduğunu gösterir.
  Yeni doğan bebekte hıçkırık tutması mide gelişimi sırasında aralıklarla olur. Bu tepki midesindeki büyümeden kaynaklanır.
  Bebeklerdeki hıçkırık tutması kalp ve akciğerlerinin geliştiğinin bir işaretidir.

  Yeni Doğan Bebeği Neden Hıçkırık TutarYeni doğan bebek hıçkırığı nasıl geçer

  Yeni doğan bebekte hıçkırık emdikten sonra ya da ani bir şekilde ortaya çıkabilir. Bu şekilde bebeğinizi hıçkırık tutuyorsa hiç endişelenmenize gerek yoktur. Hıçkırığının geçmesi için bebeğinize bir şey vermenizde çok doğru olmaz. Kendisi hıçkırıktan pek te rahatsız olmaz. Aksine siz hıçkırığının geçmesi için ona bir şey verirseniz, bunun soluk borusuna kaçma riski olabilir. Bu bebeğiniz için daha tehlikelidir.

  Bebeğinizin hıçkırığı uzun sürdüyse yapacağınız en doğru davranış hemen bebeğinizi emzirmek olsun. Çünkü bebeğiniz emerken yutkunma hareketi yapacağından, bu hıçkırığının geçmesine faydalı olacaktır. Eğer bebeğiniz emmek istemezse, anne sütünü sağarak ağzına 1 tatlı kaşığı kadar anne sütü verebilirsiniz.

  Yeni doğan bebekler emmeyi çok hızlı yaptıklarında yani hızlı beslendiklerinde daha fazla hıçkırıktan etkilenir. Bu sırada fazla hava yuttukları için yeni doğan bebeği hıçkırık tutar. Bu durumda bebeğinizin sırtını hafifçe sıvazlarsanız faydasını görürsünüz. Bunu bebeğinizi yüzükoyun yatırarak sırtını okşayarak ta yapabilirsiniz.

  Yeni doğan bebeği neden hıçkırık tutar diye merak edenlere yardımcı olmak istedik. Sonuçta bebeğinizi hıçkırık tutuyorsa, hiç telaş etmeyin. Buna müdahale etmenize de gerek yok. Sadece bebeğinizin huzursuz olduğunu düşünürseniz, kendisine birazcık yardımcı olabilirsiniz.
  ]]>
  Bebeklerde Hıçkırık https://www.hickirik.gen.tr/bebeklerde-hickirik.html Wed, 05 Dec 2018 22:04:29 +0000 Bebeklerde hıçkırık, bebeğin henüz anne karnında bile hıçkırabilen bebeklerde 1 yaşını geçene kadar hıçkırık çok sık görülür. Hıçkırık bebeğin diyaframında gelişen basit kasılmalar nedeniyle oluşur. Ge Bebeklerde hıçkırık, bebeğin henüz anne karnında bile hıçkırabilen bebeklerde 1 yaşını geçene kadar hıçkırık çok sık görülür. Hıçkırık bebeğin diyaframında gelişen basit kasılmalar nedeniyle oluşur. Genellikle herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duymadan kendiliğinden geçer. Bebeğe yemek yedirme pozisyonu da bebekte hıçkırığa yol açabilir. Bebek yemek yeme pozisyonundan dolayı hıçkırıyorsa bebek için en ideal yemek yeme pozisyonu deneme yanılma yöntemiyle bulunmalıdır.

  Bebeklerde hıçkırık normal mi

  Hıçkırma özellikle 1 yaş altı bebeklerde sık görülen bir durumdur. Hıçkırık diyaframda oluşan ani kasılma nedeniyle bazı kasların uyarılmasıyla oluşum gösterir. Bebeklerde hıçkırık, bebeğin beslenmesi anında ortaya çıkabilir. Sıcaklığın düşmesi, bebeğin üşümesi de hıçkırığa yol açan etkenler arasındadır. Hıçkırık bebeklerde herhangi bir sıkıntı ya da rahatsızlığa yol açmaz. Bebek sık aralıklarla hıçkırıyorsa, hıçkırık uzun süre geçmiyorsa, yediklerini çıkarıyorsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

  Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer

  Bebeği daha sık beslemek: Hıçkırık bazen anne sütünün hızlı bir şekilde emilmesiyle oluşabilir. Bu durumda bebeğin midesi şişer. Bebeğin her defasında çok fazla beslenmek yerine sık aralıklarla azar azar beslemek daha faydalı olur. Bu sayede anne sütünün mideye ulaşma hızı azaltılarak, hıçkırığa çözüm bulunabilir.

  Bebeğin geğirtilmesi: Bebeğin süt emme hızı, emme sırasında bir göğüsten diğerine geçerken geğirtilmesi hıçkırık için faydalı olur. Şayet bebek hazır mamayla besleniyorsa mama arasında ufak bir ara vererek geğirtilmesi gerekir. Bu sayede bebeğin midesinin aşırı dolması engellenir.

  Beslenme pozisyonu: Bebeğin beslenme pozisyonu oldukça önemlidir. Beslenirken bebeğin dik durmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede bebeğin karnı şişmez ve hava yutması engellenebilir. Bebek biberonla besleniyorsa biberonun 45 derecelik açıyla tutulması gerekir. Bu sayede havanın biberonun dibine toplanması sağlanır.

  Bebekte reflünün varlığı kontrol edilmelidir: Bebekte reflü olması zaman zaman hıçkırığa yol açabilir. Reflü, bebeğin yediği besinlerin yemek borusuna geri kaçmasına neden olur. Bu durum karşısında karın ağrısı ve hıçkırık yaşanabilir. Dikkat edilmesi gerekenler ise, bebekte tükürüğün sık olması, bebekte sancılandığını gösteren işaretler olması ve bebekte sık sık karın ağrısı yaşanması olarak sıralanabilir.

  Bebeklerde HıçkırıkBebeğin dikkatini dağıtmak: Bebekte oluşan hıçkırık anında dikkatini dağıtacak oyuncaklara yöneltilmesi hıçkırığı gidermekte faydalı olur.

  Şeker: Hıçkırık anında bebeğin dilinin alt kısmına minik bir şeker yerleştirmek hıçkırığa karşı faydalı olabilir. Bu yöntem aslında bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Ancak işe yaradığı kanıtlanmıştır.

  Masaj: Hıçkırık anında bebeğin sırtına nazik hareketlerle masaj yapmak kasların gevşemesini ve diyaframın rahatlamasını sağlar. Masaj sırtın altından başlanarak yukarı doğru yapılmalıdır. Bebek dik tutularak yapıldığında daha faydalı olur. Hıçkırığa karşı faydalı olması için birkaç dakika devam edilmelidir.

  Gaz sancısı için karışım: Bebeklerde gelişen gaz sancısı için kullanılan bazı karışımların hıçkırığa karşı faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Fakat birçok tecrübeli anne bebeklerde oluşan hıçkırık için bu karışımların faydalı olduğunu savunmaktadır. Kullanılan gaz sancısı karışımları bağırsaklarda meydana gelen ağrı ve sancıları azaltarak hıçkırığı engeller.

  ]]>
  Hıçkırık Nasıl Geçer https://www.hickirik.gen.tr/hickirik-nasil-gecer.html Thu, 06 Dec 2018 15:05:30 +0000 Hıçkırık nasıl geçer, hıçkırık, nefes alışverişinde önemli rolü olan diyafram kasının kontrolsüz ve ani şekilde kasılması nedeniyle oluşur. Diyafram kası devamlı kasılırken, ses telleri arasında oluşan Hıçkırık nasıl geçer, hıçkırık, nefes alışverişinde önemli rolü olan diyafram kasının kontrolsüz ve ani şekilde kasılması nedeniyle oluşur. Diyafram kası devamlı kasılırken, ses telleri arasında oluşan açıklık, hava akışının kontrol edebilmek adına hızla kapanır ve dolayısıyla hıçkırık oluşur. Çoğu zaman hıçkırık kısa sürer ve zararsızdır. Boyundan göğse doğru uzanan sinirlerde oluşan tahrişte bazı durumlarda hıçkırığa yol açabilir. Hıçkırık zaman zaman ciddi hastalıklarla ilişkilendirilebilir. Bu hastalıklar içinde zatürre, kanda zararlı maddelerin birikmesi, böbrek yetmezliği sıralanabilir. Hıçkırık, nadir durumlarda beslenme ve uyku bozuklukları, konuşmayla alakalı problemlere yol açabilir. Tıp camiasında hıçkırığın kesin olarak neden kaynaklandığı günümüzde henüz kesinlik kazanmamıştır. Hıçkırık çoğu zaman herhangi bir müdahale gerektirmeksizin belli bir zaman sonra kendiliğinden geçebilir. Ancak bazı durumlarda hıçkırığın uzun saatler geçmediği de olabilir. Çok nadir durumlarda tıbbi tedavi gerektiren hıçkırık türleri bulunmaktadır.

  Hıçkırık Nasıl GeçerHıçkırık nasıl geçer

  Hıçkırık başladığında bir an evvel kurtulmak için denenebilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler;
  • Nefesi tutmak hıçkırığı geçirmek için faydalı olabilir. Nefes normal şekilde alınarak 10 saniye kadar tutulur. Sonunda nefes yavaşça bırakılır. İşlem 3-4 defa tekrarlanır. Eğer hala geçmemişse 20 dakikalık bir aradan sonra aynı işlem tekrarlanır.
  • Kağıt torba içine nefes alıp vermek hıçkırığı geçirmek için faydalı olabilir.
  • Dizler göğse doğru çekilir ve birkaç saniye boyunca kollar dizlere sarılarak beklenir.
  • Buzlu suyla gargara yapmak hıçkırığı geçirmek için faydalı olabilir.
  • Birkaç damla sirkeyi ağız içinde bekletmek hıçkırık için faydalıdır.
  • Bazı uzmanlar hıçkırık anında kulakların parmakla tıkanmasını önerebilir. Bu hareketin çok nazik hareketlerle yapılması gerekir.
  • Ağza bir miktar toz şeker alarak, eridikten sonra yutmak faydalı olabilir.
  • Diyaframa hafif baskı uygulanabilir.
  • Buzlu su yavaş yavaş yudumlar halinde içilebilir.
  • İnce bir dilim limon dilin üzerine yerleştirilerek suyu emilebilir.
  • Bazı kişilerde oluşan hıçkırık herhangi bir önlem almadan kendiliğinden geçebilir. Bunun için endişelenmeden beklemek faydalı olabilir.
  • Geğirme hıçkırığı geçirmek için faydalıdır. Gazlı bir içecek içerek geğirmek hıçkırığı giderebilir. Ancak bazı uzmanlar gazlı içeceklerin hıçkırığı tetiklediğini savunmaktadır.
  • Dil ucu parmakla tutularak çekildiğinde hıçkırığın geçtiği fark edilebilir. Dil çekme işlemi vagus sinirlerini uyarır ve diyaframda yaşanan kasılmaları azaltır.
  • Bazen yalnızca gevşemek ve rahatlamak hıçkırığı geçirmek için yeterli olabilir. Yüz üstü rahat bir yatağa uzanarak, kollar serbest bırakılmalı ve baş yan tarafa çevrilmelidir. Bu pozisyonda derin nefes alınarak, nefes 15 saniye kadar tutulur ve yavaşça bırakılır.
  • Hızlı yemek yemek ve lokmaları çok çiğnemeden yutmak hıçkırığın yaygın nedenlerinden biridir. Hızlı yemek yenilen yiyeceklerle beraber hava yutulmasına neden olur. Bu durumda vagus sinirleri tetiklenerek hıçkırık meydana gelebilir. Lokmaları ağır ve iyice çiğnemek, suyu yavaş içmek hava yutmayı ve dolayısıyla hıçkırığı önler.
  • Yemeği aşırı yemek midenin çok dolmasına neden olur. Midenin çok dolması da bir hıçkırık nedenidir. Tüketilen gıdaların işlenmesi için sindirim sisteminin zamana ihtiyacı vardır. Hıçkırık oluşmaması için sindirim sistemine bu zamanın tanınması gerekir.
  • Tüketilen bazı baharat türleri yemek borusuyla beraber midenin tahriş olmasına yol açabilir. Beraberinde mide asidinin yemek borusuna kaçmasına neden olabilir. Yemek borusuna kaçan asit hıçkırığa yol açabilir. Baharatlardan sonra hıçkırık yaşanıyorsa baharat tüketiminden kaçınılmalıdır.
  • Alkol içeren içeceklerde tıpkı baharatlar gibi mide ve yemek borus]]> Hıçkırık Ve Mide Yanması https://www.hickirik.gen.tr/hickirik-ve-mide-yanmasi.html Fri, 07 Dec 2018 10:38:22 +0000 Hıçkırık Ve Mide Yanması; Sağlık uzmanları ve araştırmacılar hıçkırık ve mide yanması arasında bir bağ bulabilmek için araştırmalar yapmışlardır. Hıçkırığın mide yanmasına ve mide yanmasının hıçkırığa Hıçkırık Ve Mide Yanması; Sağlık uzmanları ve araştırmacılar hıçkırık ve mide yanması arasında bir bağ bulabilmek için araştırmalar yapmışlardır. Hıçkırığın mide yanmasına ve mide yanmasının hıçkırığa sebep olduğunu desteklemekte olan birtakım deliller bulunmaktadır. Fakat hıçkırık ve mide yanması arasında açık bir bağlantı olduğunu belirten ve belgelere dayalı olan bir araştırma bulmak zordur. Saatler, günler, ve bazı kişilerde senelerce devam edebilen ısrarcı ve tedavisinin yapılması zor olan hıçkırık, mide yanmasına sebep oluyor gibi gözükmektedir. Bu tür olaylarda hıçkırık ve mide yanması arasında bir bağlantı olduğu, özellikle gastroözofajiyal reflü şeklindeki hastalıkların, yani GÖRH adı verilen kronik mide yanması rahatsızlığı bulunan insanlar için.

   Hıçkırık; Hıçkırık, diyaframın istemsiz bir şekilde kasılması şeklinde tanımlanabilir. Bu meydana gelen kasılmalar çoğunlukla bir seferde ve diyaframın tek tarafında meydana gelir. Bir çok durumda etkilenmekte olan sol kısımdır. Hıçkırık herhangi bir vakitte herhangi bir kişiyi etkilemektedir ve ana rahminde bulunan bebekleri bile etkilemektedir. Aslında rahimde bulunan bebekler vakitlerinin %2,5’ini hıçkırarak geçirmektedirler.  

   Birçok kişi dakikada dörtle altmış sefer arasında hıçkırır, bu aralıkta bulunan herhangi bir hıçkırma sayısı normal olan sayılır. Hıçkırık mide yanmasından önce meydana gelebildiği gibi devamında da meydana gelebilir. Bu tür olaylardan sebep bilim insanları ile doktorlar hıçkırık ve mide yanması arasında bulunan bağlantıyı belirlemek oldukça zordur.

   Hıçkırık Ve Mide YanmasıMide yanması; Mide yanması yemek yenilmesinin ardından göğüs bölgesinde meydana gelebilecek olan sıcaklık yada yanma hissidir. Bu sıcaklık boğaz kısmından yukarıya doğru hareket edebilir, ağızda ekşi olan bir tat bırakabilir. Bu sebepten dolayı bazen mide yanmasından mide ekşimesi şeklinde de olabilir. Mide yanmasının sebebi yemek borusunun tabanında bazen düzgün bir şekilde kapanmayan bir vanadır. Sonuç olarak mide asitlerinin yeniden yemek borusuna ve boğazınıza dönmesi, daha önce bahsedilen durumların meydana gelmesidir. Eğer hıçkırık ve mide yanması aynı anda meydana gelirse hıçkırık refleksi bu yanmayı ve ekşi olan tadı fazla bir şekilde boğaz kısmına itebilir.

   Hıçkırık ve mide yanması gerçekten bağlantılı olduğundan şüphe duyuluyor ise her iki sorunu da hafifletecek olan bazı adımlar bulunmaktadır. Hıçkırık için nefesi tutmayı yada bir bardak su içilebilir. Bu yapılanlardan hiçbiri işe yaramaz ise insanlar arasında hıçkırıktan kurtulmanın değişik yolları da bulunmaktadır. Birilerinin denemiş olduğu ve gerçek olduğuna inandığı bir yol ise insanlar için mucize tedavi şeklinde olabilir. Bu olay ender olarak ciddi ve nerede ise hiçbir zaman doktora gitmeyi gerektirmez.

   Mide yanması daha az olan öğünler tüketerek, yemek yenilmesinin ardından biraz yatmaktan uzak durularak, uyurken baş kısmını ve göğüs kısmını yükselterek hafifletilebilir. Bu durum her zaman doktor müdahalesi gerek kalmayan bir durumdur. Ancak hıçkırık ve mide yanması problemi kronikleşmiş ise doktora başvurmak iyi olacaktır.

   ]]>
   Hamilelikte Hıçkırık https://www.hickirik.gen.tr/hamilelikte-hickirik.html Sat, 08 Dec 2018 04:53:48 +0000 Hamilelikte hıçkırık; hıçkırık, nefes almamızda önemli bir rol oynayan diyafram kasının, ani ve istemsiz bir şekilde kasılmasıdır. Hıçkırık tuttuğunda bu kaslar tekrar tekrar kasılır ve her seferinde içimize hızla Hamilelikte hıçkırık; hıçkırık, nefes almamızda önemli bir rol oynayan diyafram kasının, ani ve istemsiz bir şekilde kasılmasıdır. Hıçkırık tuttuğunda bu kaslar tekrar tekrar kasılır ve her seferinde içimize hızla hava çekmemize neden olur. Havayı çekmemizle birlikte, ses telleri hemen kapanır ve hıçkırık sesi oluşur. Çok yemek ya da alkol almak gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir çok hıçkırık önemsizdir ve kısa sürede kendiliğinden geçer. Ancak bu durum, her hıçkırığın önemsenmemesi gerektiği anlamına gelmez.

   Özellikle uzun süren ve geçmek bilmeyen hamilelikte hıçkırık birçok nedenden olabilir. Akciğer iltihaplanması ya da böbrek hastalığı gibi ciddi bir sağlık sorunu olabilir. Genellikle birkaç dakika süren hıçkırıkların yanında saatler ve hatta aylar boyu devam eden hıçkırık şikayetleri vardır. Kısa süreli hıçkırıklar genellikle kısa bir süre sonlanır ve fazla bir şikayet yaratmazlar; ancak uzun süren, inatçı hıçkırıklar özellikle dikkate alınmalıdır.

   Mide çok dolu olduğunda bu doluluk, kendiliğinden, kısa sürede geçecek bir hamilelikte hıçkırık nedeni olabilir. Hızlı ve çabuk, çok yemek yemek, fazla hava yutmak, sıcak ve soğuk içeceklerin karışmasıyla mide ısısının hızlı bir şekilde değişmesi ya da heyecanlanmak gibi durumlar, diyaframın bitişiğinde bulunan midenin şişmesine ya da kasılmasına yol açan durumlardır. Midenin bu genişlemesi diyaframa çarpmasına ve sonuç olarak da hıçkırığa neden olur.

   Hamilelikte HıçkırıkHamilelikte hıçkırık, gelişmekte olan bebek, diyaframa baskı uygulayabilir ve bu da bir sinir uyarılmasına sebep olmaktadır. Oldukça yaygın bir olaydır ve hamile kadınlar gebelik boyunca her an, hıçkırık tutmasından şikayetçi olabilirler.

   Güldüğümüz sırada içimize ani olarak hava çekmemiz sebebiyle de bu gülerken sık olan bir durumdur, hıçkırık tutabilir. Hava çok kısa bir şekilde gırtlak kapağına doğru eser, diyaframla ilgili sinirleri uyarır ve böylece hıçkırık başlar.

   Duygusal faktörler ve stres hıçkırığın meydana gelmesinde rol oynayabilir. Kaygı ve stres diyaframı uyaran hormonların salınmasına neden olur ve bu şekilde bize hıçkırık olarak yansıyan, diyaframdaki kasılmalar tetiklenir. Heyecanlandığınızda hıçkırık tutabilir.

   2 günden fazla süre gelen hıçkırıklara inatçı hıçkırık denir. Nadir görülmesine karşın birkaç ay süren hıçkırıklarda vardır. Bu denli uzun süreli hıçkırıklar yorgunluğa, uykusuzluğa ve kilo kaybına neden olabilir. İnatçı hıçkırıklar ciddiye alınmalıdır, çünkü çok daha önemli bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkmış olabilir. Tıpkı kısa bir süre sonra geçen hıçkırıklarda olduğu gibi, inatçı hıçkırıkta bir değil birçok sebepten dolayı görülebilir.
   ]]>
   Gebelikte Hıçkırık https://www.hickirik.gen.tr/gebelikte-hickirik.html Sat, 08 Dec 2018 05:13:59 +0000 Gebelikte hıçkırık, hamilelik esnasında büyüyen çocuğun, diyaframa stres uygulamasıyla ve bu da bir sinirsel uyarılmayla oluşur. Epeyce yaygın olur ve hamile bayanlar gebelik süresince her zaman, hıçkırık tutmasından y Gebelikte hıçkırık, hamilelik esnasında büyüyen çocuğun, diyaframa stres uygulamasıyla ve bu da bir sinirsel uyarılmayla oluşur. Epeyce yaygın olur ve hamile bayanlar gebelik süresince her zaman, hıçkırık tutmasından yakıntıcı olabilmektedir. Hıçkırık tuttuğunda adale tekrar kasılır ve her defasında içimize süratle hava çekmemize neden olur. Hava çekmeyle birlikte, ses telleri aniden kapanır ve hıçkırma sesi meydana gelir. Çok yeme veya alkol alma benzeri sebeplerden dolayı meydana çıkan çoğu hıçkırmalar önemsizdir ve kısa sürede normale döner. Ama yinede bu durum, her hıçkırık şikayetinin ihmal edilebileceği manasına gelmez. 

   Özellikle uzunca devam eden ve geçmek bilmeyen bir hıçkırığın altta yatan sebebi, akciğer iltihaplanması veya böbrek hastalığı benzeri önemli bir sıhhat problemi olabilmektedir. Çoğunlukla uzunca süre devam eden hıçkırık şikayetinin yanında saatler ve üstelik aylar boyu devam eden hıçkırık yakıntıları bulunur. Kısa müddetli hıçkırıklar çoğunlukla çabuk sonlanır ve yüksek bir şikayet yaratmazlar; ama uzun süre devam eden, geçmeyen hıçkırıklar dikkate alınmalıdır. 

   Gebelikte hıçkırık diğer sebepleri

   Dolu Mide: Mide çok dolu olduğu zaman bu doluluk, kendi kendine, kısa zamanda geçecek bir hıçkırığa neden olabilmektedir. Çabuk bir biçimde çok yeme yeme, çok aşırı alkol almak, hava yutmak, çok sıcak yada çok soğuk içeceklerin karışmasıyla mide ısısının birdenbire değişmesi veya heyecanlanmak benzeri durumlar, diyaframın yakınında yer almakta olan midenin şişmesine veya gerilmesine neden olabilen durumlardır. Midenin bu genişleme durumu diyafram ile çarpışmasına ve sonuç olarak hıçkırmaya neden olur.

   Gülmek: Neşeli bir durum esnasında bol bol gülmek tabi ki huzur vericidir fakat gülerken hıçkırık tutma ihtimaliniz var demektir. Güldüğünüz sırada içinize ani olarak hava çekmemiz sebebiyle ki bu gülerken sık meydana gelen bir vaziyettir çabuk bir biçimde gırtlak kapağına yönelerek esmektedir, diyaframla alakalı sinirleri uyarır ve böylelikle hıçkırık başlar. 

   Stres: Duygusal etmenler ve baskı hıçkırığın oluşmasında rol oynayabilir. Endişe ve baskı diyaframı uyaran hormonların salınmasına neden olur ve bu biçimde bize hıçkırık olarak yansıyan, diyaframda kasılmalar oluşur. Heyecanlandığınız zamanda gebelikte hıçkırık oluyorsa, bu hali garipsemeyin. 

   Gebelikte Hıçkırıkİnatçı Hıçkırık Neden Olur 

   2 günden uzun süre devam eden hıçkırık şikayetine inatçı hıçkırık denir. Nadir görülmesine karşın bir aydan çok devam eden hıçkırıklar da bulunur. Bu denli uzunca müddetli hıçkırıklar yorgunluk, uykusuzluk ve kilo kaybına yol açabilmektedir. İnatçı hıçkırıklar ciddiye alınmalıdır zira çok önemli bir sıhhat sorununun belirtisi olarak meydana çıkmış olabilmektedir.  

   Sinir Hasarı: Diyafram kası ile alakalı sinirlerin hasar görmesi veya uyarılması sebebiyle uzunca müddetli, inatçı hıçkırıklar görülebilir. Sinirlerde bu türden problemlere ur, kist, guatr, larenjit veya boğaz ağrısı neden olabilir. 

   Merkezi Sinirsel Sistem Hastalıkları: Merkezi sinirsel sistemdeki bir ur veya inflamasyon veya öbür bir hasar, vücudun hıçkırık refleksini denetim eden mekanizması üstünde negatif bir etki yaratmış olabilmektedir. Felç, MS, menenjit, beyin travması benzeri rahatsızlıklar bu hale örnektir.
   Metabolik Hastalıklar ve İlaçlar: Alkolizm, anestezi, diyabet, böbrek yetmezliği, sakinleştirici ilaçlar benzeri etmenler uzunca süren ve kişilerde rahatsız edici boyutlara erişen gebelikte hıçkırık sebeplerinden sayılır. Bu tip rahatsızlıklarda hıçkırık tek belirti olmaz. Bireyin sıhhatini, gündelik düzenini etki eden diğer sıkıntılar da görülmektedir.
   ]]>
   Hıçkırık Geçirme Yöntemleri https://www.hickirik.gen.tr/hickirik-gecirme-yontemleri.html Sat, 08 Dec 2018 23:49:37 +0000 Hıçkırık, kişinin elinde olmadan diyafram boşluğundaki kasların kasılmasından dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Hıçkırık kişinin rahat konuşmasına engel olduğu için ve dışarıya bir ses olarak çıktığı için ba Hıçkırık, kişinin elinde olmadan diyafram boşluğundaki kasların kasılmasından dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Hıçkırık kişinin rahat konuşmasına engel olduğu için ve dışarıya bir ses olarak çıktığı için bazı sorunları ortaya çıkarır. Bu sebepten hıçkırığın geçmesi için yapılması gereken bazı yöntemler vardır. Bu yöntemleri beraber inceleyelim;

   Hıçkırık Geçirme YöntemleriHıçkırık geçirme yöntemleri;
   • Hıçkıran kişinin haberi olmadan ani bir şekilde korkutulmaya çalışılması,
   • Ağız içine bir yemek kaşığı toz şeker alınır ve eriyene kadar ağız için bekletilir ardından bir bardak suyu hızlı bir şekilde için,
   • Bir bardak soğuk buzlu suyu hızlı bir şekilde için ve daha sonra derin bir nefes alın,
   • Nefesinizi yaklaşık olarak bir dakika kadar tutun ve en sonunda da derin bir nefes alarak hızlı bir şekilde tekrar bırakın,
   • Bir bardak suyu belinizi hafif bir şekilde öne eğerek hızlı bir şekilde içmeye başlayın,
   • Nefesinizi tutun ve tutulu bir şekilde iken üç defa arka arkaya yutkunmaya çalışın,
   • Bir tatlı kaşığı sirkeyi için ve ardından bir bardak suyu hızlı bir şekilde için,
   • 2-3 adet kesme şekeri ağzınızın içinde eritin ve bir barda su yardımıyla hızlı bir şekilde için,
   • Yarım yemek kaşığı limon suyunu ağzınızda on saniye kadar bekletip yutun ve ardından bir bardak suyu hızlı için,
   • Bir kese kağıdı yada poşeti nefesiniz ile şişirin ve içinde ki nefesi tekrar ağzınızın içine tutun,
   • Bir miktar karabiber koklayarak hapşırın ve hapşırık ile birlikte hıçkırığın geçtiğini göreceksiniz
   Yukarıda saymış olduğumuz tüm maddeleri düzgün bir şekilde denenir ise hıçkırığın kaybolduğu görünebilir. Ayrıca bu durumları yanı sıra kişi telaşlanır ve stresli bir durum yaşar ise bu durum yani hıçkırık rahatsızlığı ortadan kalkar. Eğer bu saymış olduğumuz bu yöntemler işe yaramaz ve hıçkırık uzun süreli devam eder ise bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmış olabilir. Bu tür durumlarda kişi vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi altında uygun olan tedaviyi görmelidir.
   ]]>
   Geçmeyen Hıçkırık https://www.hickirik.gen.tr/gecmeyen-hickirik.html Sun, 09 Dec 2018 07:04:25 +0000 Geçmeyen hıçkırık; çok fazla yemek yemekten, sinirsel bazı olaylardan olaylar nedeniyle diyaframın istem dışı bir şekilde kasılmasıyla soluduğumuz havanın akciğere uğramasıyla boğazımızdan gelen ve bir kaç saniye içeris Geçmeyen hıçkırık; çok fazla yemek yemekten, sinirsel bazı olaylardan olaylar nedeniyle diyaframın istem dışı bir şekilde kasılmasıyla soluduğumuz havanın akciğere uğramasıyla boğazımızdan gelen ve bir kaç saniye içerisinde sık tekrarlanan seslere denir. Hıçkırığa diyaframın kasılması neden olmaktadır ve hıçkırık tuttuğunda bu kas sürekli kasılacak geçmeyen hıçkırığa neden olacaktır. Ses telleri bu durumdan etkilenecek ve diyafram etkisiyle bir anda kapanarak hıçkırık sesinin çıkmasına neden olacaktır. Kısa süreli hıçkırıklar çok fazla önem arz etmese de uzun süren hıçkırıklar bazı hastalıkların belirtisi olabileceğinden önlem alınması gereken bir durumdur. Diyafram ve mide vücudumuzda bitişik yerlerde olduğundan dolu bir mide hıçkırığa neden olacaktır. Çok fazla yemek yenildiği zaman mide şişerek diyaframı etkileyecek ve kasılmasına neden olarak hıçkırık oluşturacaktır. Çok fazla alkol ve tütün kullanımı, fazla hava solunması ve soğuk içecek tüketilmesi gibi durumlarda kısa süreli hıçkırığa neden olacaktır. Ayrıca çok fazla gülmek, kadınlarda hamilelik ve stres diyafram kasının uyarılmasına neden olacağından dolayı kısa süreli hıçkırığa neden olacaktır. Kısa süreli hıçkırık kendiliğinden geçmektedir ve sağlık sorunu olarak görülmemektedir. Geçmeyen hıçkırık ise birkaç gün hatta bir kaç ay sürmektedir ve önlem alınması gereken bazı hastalıkların habercisidir. Bu tarz hıçkırıklar uykusuzluk, halsizlik ve vücudun bitkin düşmesine neden olacaktır. 

   Geçmeyen HıçkırıkGeçmeyen hıçkırık nedenleri;
   • Merkezi sinir sitemi herhangi bir nedenden dolayı olumsuz bir hasar almışsa bu hıçkırık refleksini kontrol altına alabilmekte sürekli hıçkırığa neden olabilmektedir. Merkezi sinir sistemine tümörlerin etkisi, iltihaplanma veya hasar oluşumu gibi nedenlerden dolayı hıçkırık oluşumu görülebilmektedir.
   • Diyafram kasında bulunmakta olan sinirlerin herhangi bir nedenle hasar görmesi sonucu geçmeyen hıçkırık oluşabilmektedir. Bu hücrelerde görülebilecek tümör, kist gibi olumsuz durumlar diyaframın uyarılarak hıçkırığa neden olacaktır.
   • Reflü hastalığının tek belirtisi geçmeyen hıçkırıktır. Ayrıca bazı metabolizma hastalıkları da geçmeyen hıçkırığa neden olabilmektedir. Şeker hastalığı ve böbrek rahatsızlıkları gibi nedenlerden dolayı bu durum oluşabilmektedir.
   Merkezi sinir sisteminden, mide rahatsızlığına, böbreklerden kalbe kadar bir çok rahatsızlığa bağlı oluşabilen geçmeyen hıçkırıklar uzman doktorlar tarafından incelenmelidir. Bu durum dikkate alınarak gerekli tedavinin görülmesi durumunda hıçkırıktan kurtulmak mümkündür. Böbrek fonksiyonlarının azalması düzensiz nefes alıp verme, karaciğerde tümörlerin görülmesi, merkezi sinir sisteminindeki sinirlerin irritasyonu, reflü, menenjit, mide kanseri, kalp yetmezliği, bağırsak tıkanıklığı gibi hastalıklar geçmeyen hıçkırık oluşmasına neden olan hastalıklardır.
   ]]>
   Reflü Hıçkırık https://www.hickirik.gen.tr/reflu-hickirik.html Sun, 09 Dec 2018 14:01:23 +0000 Reflü hıçkırık, Reflü bir mide rahatsızlığıdır. Gecenin bir yarısı midede bulunan asidin ağza doğru gelmesi ile öksürükle uyanmanıza neden olan ve sanki bir bıçakla midenizin sıyrılması hissi veren bir rahatsızlıktır Reflü hıçkırık, Reflü bir mide rahatsızlığıdır. Gecenin bir yarısı midede bulunan asidin ağza doğru gelmesi ile öksürükle uyanmanıza neden olan ve sanki bir bıçakla midenizin sıyrılması hissi veren bir rahatsızlıktır. Aşırı baharatlı yiyeceklerinde reflü hastalığını azdırdığı bilinmektedir. Reflü hastalığı özellikle sigara içen insanlarda daha çok görülen bir hastalıktır. Birde bu sigaranın yanında aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketmek kişide bu hastalığın olmasını tetikleyen bir durumdur. 

   Reflü hastalığı, midedeki asidin boğaz ve mideyi birleştiren yemek borusuna kadar ters istikamette akmasıdır. Bu ters yönde ilerleyen mide asidi yemek borusunun aşağı ucundaki kasın zayıf olması ve yanlış zamanlarda gevşeme göstermesinden kaynaklanır. Yemek borusunu mideye bağlayan bölümdeki kasa büzgeç denir. Sebebi de büzülerek midedeki asidin yenilen yemekleri sindirmesini sağlar ama çalışma şekli bozulursa yanlış zamanlarda mide asidinin yemek borusuna doğru çıkmasına neden olur. Bu durumda hastada geniz ve yemek borusunda yanma hissi yaşanır ve çok rahatsız edici olur. 

   Reflü hastalığının belirtileri;
   • Yediklerinizin göğüste birikme hissi,
   • Sık sık yemek yeme ihtiyacı,
   • Göğüs ağrısı,
   • Yediklerinizin ağzınıza gelmesi,
   • Mide asidinin yemek borusuna gelmesi ve geniz bölgesinin yanması,
   • Boğazı temizleme ihtiyacı,
   • Tıkanma,
   • Hıçkırık,
   • Mide asidinin ses tellerini etkilemesi ile ses kısılması belirtileri vardır.
   Hıçkırık reflünün habercisidir. Mide asidini arttıran yağlı yiyeceklerin, baharatlı yiyeceklerin veya aşırı miktarda yemek yeme durumlarında midede aşırı asit oluşması ve bu asidin yemek borusuna doğru gelmesi diyaframın uyarılmasına neden olarak kişide hıçkırık oluşmasına sebep olur. Ancak bazen paradoks olan bazı reflü ilaçları da hıçkırığa neden olabilmektedir. Reflü hıçkırık birbiriyle bağlantılıdır. Reflü hastalarının daha sık yaşadığı hıçkırık olayı aslında midenin asit düzeyinin rahatsızlandığının belirtisidir. 

   Reflü hastalığı, özellikle sigara içenlerde ileride yemek borusu kanseri yapma riski olan bir hastalıktır. Nedeni de mide asidinin sürekli olarak yemek borusuna gelerek tahriş etmesi ile yaralı olan bu bölgelerde sigara kullanımı ile bu yaraların kansere dönüşme riski yüksektir. Reflü hıçkırık olması durumunda yine sigara kullanan birisi iseniz yine aynı şekilde yemek borusuna gelen mide asidi yemek borusunda sürekli olarak asit bulunmasına neden olmaktadır. 

   Reflü HıçkırıkReflü hastalığının nedenleri;
   • Yemek borusunu mideye bağlayan kaslarda yani büzgeçte basınç düşüklüğü,
   • Mide fıtığı,
   • Obezite,
   • Stres,
   • Hamilelik,
   • Bifosfonatlar (kemik erimesi için kullanılan ilaçlar,)
   • Mide felci, gibi durumlarda da reflü oluşumu kaçınılmazdır.
   Reflü hıçkırık, birbirinden farklı gibi görünse de aslında birbirini tetikleyen iki olgudur. Reflü hıçkırığı, hıçkırık ta reflüyü tetikler. Bununda en önemli sebebi tüketilen gıda ve içeceklerin midedeki reflü hastalığını azdırması ile olur. Özellikle beslenme alışkanlığını değiştirmesi gereken reflü hastalarının bu düzeni oluşturmaması birbirini tetikleyen reflü hıçkırığın artmasına neden olur ve ileride yemek borusu kanseri olma riskini arttırır. Çünkü baharatlı acılı ve asit düzeyi çok olan gıdaların reflü hastaları tarafından tüketilmesi çok sakıncalıdır. Reflü hastalarının hıçkırık gibi vücut reflekslerine kapılmamaları için uzak duracağı gıdalar ve içecekler, baharatlar özellikle karabiber, acı, sarımsak, soğan, portakal, ağır yağlı kızartmalar ve yemekler, sirke, asitli ve meyveli içecekler, alkol, tuz, türk kahvesi, nescafe ve soda gibi ürünlerdir. 

   Her reflü hastası aynı yiyecek ve içeceklere tepki vermez. Hepsinin reflüsü tetikleyen gıdala]]> Uzun Süren Hıçkırık Nasıl Geçer https://www.hickirik.gen.tr/uzun-suren-hickirik-nasil-gecer.html Mon, 10 Dec 2018 03:55:54 +0000 Uzun süren hıçkırık nasıl geçer, Hıçkırık, göğüs boşluğu ve karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasının birdenbire kasılması sonucunda ses telleri arasında bulunan bir açıklığın istem dışı kapan Uzun süren hıçkırık nasıl geçer, Hıçkırık, göğüs boşluğu ve karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasının birdenbire kasılması sonucunda ses telleri arasında bulunan bir açıklığın istem dışı kapanması ile gerçekleşen ani soluk alımı ile birlikte gerçekleşen bir sesin dışarı çıkması olayıdır. Hıçkırık olayı ani bir şekilde diyafram ve solunum yolları ile alakalı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Hemen hemen herkes de görünebilecek olan hıçkırık sık sık aralıklar ile görülür ve kendiliğinden bitebilen bir rahatsızlıktır. Hıçkırık olayı bazen basit sebep ve etkenlerden dolayı ortaya çıkar iken bazende önemli sorunlardan dolayı ortaya çıktığı için uzun süreli olarak devam edebilir. Hıçkırık ortaya çıktığı zaman diyafram kasları kasılmaya başladığı için dışa doğru bir ses çıkarır ve bu durumda hem hıçkıran kişiyi hemde karşısında ki kişiye rahatsızlık verir. Ayrıca bu durumun yanı sıra hıçkırık olayı olduğu zaman solunum yollarında kasılmalar olduğu için kişi rahatlıkla bir şeyler yeme ve içmede zorluklar yaşar. Hıçkırık olayının ortaya çıkmasında korku, heyecan, stres, alkol kullanımı, diyabet gibi rahatsızlıklar, mide şişmesi, mide rahatsızlıkları, psikolojik nedenler, daha önceden geçirilmiş olan ameliyatlar gibi birçok etken ve sebep bu durumu neden olur. Ayrıca uzun süreli olan hıçkırığın karaciğer, kalp, akciğer ve bunun gibi birçok önemli hastalıkların yan etkisi ve belirtisi olarak da ortaya çıkabilecek bir durum olma özelliğine sahiptir. Uzun süreli olan hıçkırığın geçmesi için doktora gidilmesinin yanı sıra evde kendinizin de yapmanız gerek bazı şeyler vardır. 

   Uzun Süren Hıçkırık Nasıl GeçerUzun süren hıçkırık nasıl geçer;
   • Ayakta durur vaziyette belinizi öne doğru eğerek bir bardak suyu hızlı bir şekilde için,
   • Yarım yemek kaşığı kadar sirkeyi bir bardak su ile karıştırarak hızlı bir şekilde için,
   • Bir çay kaşığı toz şekeri ağzınızın içine koyarak eriyene kadar bekleyin ve ardından bir bardak suyu hızlı bir şekilde için,
   • Bir tatlı kaşığı fıstık ezmesini yaklaşık olarak on saniye kadar ağzınızın içinde bekletin ve çiğnemeden yuttuktan sonra su için,
   • Bir yemek kaşığı limon suyunu ağzınızın içinde bir süre beklettikten sonra yutun ve ardından bir bardak su için,
   • Nefesinizi yaklaşık bir dakika kadar tutun ve nefes tutmaya devam ederken üç defa kendinizi zorlayarak yutkunmaya çalışın,
   • Bir kese torbası yada poşeti şişirip içindeki havayı ağzınıza doğru tutun,
   • Bir sıcak suyun içine bir kaç tane papatya koyarak beş dakika beklettikten sonra için ve ardından bir bardak su için,
   • Bir bardak buzlu su yardımı ile ağız içi ve boğaz bölgesine gargara yapın,
   • Hıçkıran kişi farkında olmadan bir başkası tarafından korkutularak geçmesi sağlanabilir,
   Görüldüğü üzere uzun süren hıçkırığın geçmesi için evde kolaylıkla yapılacak bu maddeler teker teker fayda verecektir. Hıçkırık bu yöntemler denenmesine rağmen geçmiyorsa sağlıkla ilgili başka sorunlar olabilir. Bu durum göz önünde bulundurularak hıçkırık hiç geçmiyorsa kişi vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi altında uygun olan tedaviyi olmalıdır. Yapılan testler ve tahliller sonucunda hıçkırığın ortaya çıkış sebebi araştırılır ve ona göre ilaç yada başka bir tedavi şekli uygulanabilir. Hıçkırık olayının bir daha yaşanmaması için için rahatsız olan kişi artık yemesine ve içmesine dikkat etmelidir. Çok fazla stres ve korku gibi durumlarda uzak durmaya çalışılmalıdır ve kişi kendisini rahat hissedecek aktivite yapmalıdır. Her gün düzenli olarak spor ve yürüyüşler yaparak gün için bol bol su tüketmelidir. Eğer psikoloji sebeplerden dolayı uzun hıçkırık rahatsızlığı ortaya çıktı ise gerekli olan tedavi için bir psikolog yardımı alınmalıdır. Uzun hıçkırık rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden veren bir diğer durum olan alkol ve sigara kullanımı var ise kişi vakit kaybetmeden bu zararlı maddeleri kullanmayı bırakmalıdır.]]> Sigara İçerken Hıçkırık Tutması https://www.hickirik.gen.tr/sigara-icerken-hickirik-tutmasi.html Mon, 10 Dec 2018 16:44:02 +0000 Sigara içerken hıçkırık tutması, insanlarda mutlaka görülür. Çok yemek yemekten ya da sinirsel nedenlerden dolayı insan hıçkırır. Tabi hıçkırık'ta önemli nedenlerde vardır. Çok fazla hava yutmak, fazl Sigara içerken hıçkırık tutması, insanlarda mutlaka görülür. Çok yemek yemekten ya da sinirsel nedenlerden dolayı insan hıçkırır. Tabi hıçkırık'ta önemli nedenlerde vardır. Çok fazla hava yutmak, fazla alkol almak, ve en önemlisi de sigara içmek'tir. Hıçkırık bir kaç dakika içinde geçer. Tabi her hıçkırıkta hemen geçmeyebilir. Hıçkırığın geçmesi için bir çay kaşığı bal ya da şeker tüketmek, hızlıca bir bardak soğuk su içmek ve derin bir nefes alıp nefesinizi tutun ve 10'a kadar sayın bu ve buna benzer şeyleri denerseniz durdurabilme ihtimaliniz olur. Hıçkırık kadınlara oranla erkeklerde daha çok görülür. Genellikle sabahleyin bir an önce sigara içmek için hızlı ve dengesiz yapılan kahvaltı sonrası meydana gelen olaydır. Hıçkırık başladıysa hıçkırık bitene kadar sigara içilmemelidir. Bu durum sigara içenler tarafından hiç hoş karşılanmamaktadır. Fazla sigara ve alkol kullanılması, histeri, hava yutulması gibi organik hastalığa bağlı olmayan durumlarda da geçici hıçkırık ortaya çıkar. Sigara içtikten sonra hıçkırık tutup bittikten sonra ise öksürük tutmaktadır. 

   Sigara İçerken Hıçkırık TutmasıSigara içerken hıçkırık tutmasını azaltmak için, Kalp hastalıkları kalp yetmezliğine karşı aşırı kalp büyümesi hıçkırığa beden olmaktadır. Yemekten hemen sonra ya da yemekten önce sigara içmek hıçkırığa neden olur. Buzlu su, limon suyu veya sirke içmekle, gırtlaktaki sorun çözülebilir. Aç karnına birkaç karanfil çiğnemek, özellikle yaşlılar ve sigara içenler tüketmelidir. İçecekleri kutularda içilmemelidir. Eğer sigara içerken hıçkırık tutuyorsa sigara bırakılmalıdır. En önemlisi sigarayı bırakmalıdırlar. Uzman doktora başvurmalıdırlar.
   ]]>